Jack Miller, poleman-ul surpriză in Grand Prix-ul Argentinei

Australianul Jack Miller (Alma Pramac Racing) a obținut primul pole position al carierei la clasa regină a motomondialului de viteză, în urma celor două sesiuni de calificare din Argentina. Miller a fost urmat de piloții Dani Pedrosa (Repsol Honda) și Johann Zarco (Yamaha Tech3).

Pe pista în uscare pentru calificările MotoGP, Jack Miller a fost singurul pilot care a riscat să ruleze cu pneuri de pistă uscată în totalitate. Australianul s-a clasat primul, în urma mai multor tururi consecutive cu pneurile slick, soft pe față și medium pe spate.

Sesiunea de calificări a adus și alte surprize, pozitive fiind prezența lui Tito Rabat (Reale Avintia Racing) și Alex Rins (Team Suzuki ECSTAR) în top 5. Surprize pot fi și rezultatele mai puțin bune obținute de Valentino Rossi (Movistar Yamaha), locul 11, sau Jorge Lorenzo (Ducati), locul 14.

10 #35 Cal CRUTCHLOW GBR LCR Honda CASTROL Honda +2.151

La categoria Moto2, prima poziție a fost obținută de Xavi Vierge (Dynavolt Intact GP), urmat de Lorenzo Baldassarri (Pons HP40) și Danny Kent (MB Conveyors – Speed Up Racing).

Pole position-ul la clasa Moto3 a fost obținut de italianul Tony Arbolino (Marinelli Snipers Team), urmat de Marco Bezzecchi (Redox PruestelGP) și Gabriel Rodrigo (RBA BOE Skull Rider).

Cursele încep duminică, după următorul program: Moto3 (ora 18), Moto2 (ora 19:20) și MotoGP (ora 21).