Irina Begu reușește o calificare magnifică în semifinalele competiției din Instanbul

Sport

Irina Begu (locul 37 WTA) a reușit să se califice în următoarea etapă a competiției după ce a revenit spectaculos în meciul contra Donnei Vekic (locul 45 WTA) și a câștigat cu scorul de 3-6, 7-6, 6-1.

Primul set a fost clar dominat de croată, cu un prim serviciu foarte bun, care a reușit să o învingă pe Begu în repetate rânduri.

În cel de-al doilea set, Vekic a început la fel de hotărâtă și a reușit să facă scorul 4-2, dar Begu a reușit să opună rezistență. La finalul setului 2, după ce a salvat o minge de meci la scorul de 6-5, Begu a reușit să împingă setul în tie-break, unde a învins categoric cu 1-7.

Reușind să ducă acest meci în setul decisiv, românca a reușit să profite de greșelile croatei și să câștige setul 3 în doar 30 de minute cu scorul de 1-6.

Următoarea adversară a Irinei Begu este Pauline Parmentier (locul 122 WTA), ea fiind cea care a beneficiat de abandonul numărului 2 WTA, Caroline Wozniacki.

– Andrei Căpitanu / Sursa fotografiei: Guliver/GettyImages