Foto: Institutul Confucius a lansat două cărți despre China

Eveniment Internaţional

Institutul Confucius a găzduit, astăzi, o lansare de carte cu donație. „Arta caligrafiei chineze. Îndrumări privind scrierea caracterelor chinezeștiși „Limba chineză- conversații uzuale” sunt cele două volume editate în limba română de Presa Universitară Clujeană, în parteneriat cu Zhejiang United Publishing Groups din China.

Printre cei invitați, au luat cuvântul rectorul UBB, Andrei Marga, președintele editurii Zhejiang, Tong Jian, directorul Presa Universitară Cluj, Codruța Săcelean și Bian Zhengdong în calitate de consul al Ambasadei Chineze în România.

În cadrul evenimentului, au fost prezentate două momente artistice, specifice celor două culturi.

„Cărțile se adresează tuturor oamenilor interesați să se apropie de cultura și civilizația chineză. Nu doar studenții, dar și personalul didactic vor găsi aceste cărți folositoare în demersul de cunoaștere a limbii chineze.”, a precizat directorul editurii clujene.

La final, reprezentanții celor două edituri au semnat un contract de colaborare și au donat o serie de cărți Institutului Confucius.

[imagebrowser id=69]

Monica Nistor