Închirieri gratuite de biciclete pentru studenţi

Din oraş Mediu

Studenţii pot închiria gratuit, de astăzi, biciclete prin proiectul ecologic “Student O Bike”. Bicicletele pot fi închiriate pe baza carnetului de student vizat şi a actului de identitate de la cele două centre de bike sharing- cel din Complexul studenţesc Haşdeu şi cel de la Iulius Mall .

Acest proiect se desfăşoară şi în Bucureşti şi Braşov, urmând să fie implementat şi la nivelul oraşului Iaşi.

Programul de închiriere al bicicletelor va fi de 10 ore pe zi, în funcţie de necesităţiile studenţilor.

În perioada decembrie-februarie, centrele vor fi închise, urmând să se redeschidă în luna martie.

Proiectul este o iniţiativă a Primăriei Cluj-Napoca în colaborare cu Asociaţia Green Revolution şi cu sprijinul Ministerului Mediului, realizat cu scopul de a promova mersul pe bicicletă în rândul studenţilor.

Andrada Lăutaru