În Cluj-Napoca se află cel mai bun profesor de engleză

Din oraş Educaţie

Cătălina Cocan, profesoara de engleză la Școala „Alexandru Vaida-Voievod” din Cluj-Napoca, se numără printre cei mai buni dascăli de limba engleză din lume. Anul 2013 a însemnat pentru aceasta câștigarea unei burse în cadrul seminarul de la Cambridge, care reunește an de an profesori de top.

978x0

Această șansă reprezintă  cea mai mare realizare din viața mea. Am fost lăudată până acuma, doar de copiii mei!

a declarat profesoara. A preda la o catedră în Romania este foarte greu, recunoaște aceasta, însa a implementat o metoda nouă care vine în sprijinul elevilor: evitarea pixului roșu la corecturi.

Cătălina este eroul nostru, ea devenind imaginea școlii noastre și care reprezentă modul de predare a instituții.

a afirmat Camelia Zanc, directorul școlii. În luna aprilie a acestui an, va avea loc Conferința din Marea Britanie, unde se vor întâlni cei cinci profesori de marcă ai lumii, printre care se numără şi Catalina Cocan.

– Larisa Bîldea și Larisa Antal / Sursa fotografiei: adevărul.ro