HC Zalău tranșează ușor Derby-ul Ardealului la handbal

Altă dată un veritabil derby al campionatului, duelul dintre HC Zalău și U Cluj-Napoca a fost câștigat fără probleme de gazde, într-un meci contând pentru etapa a 22-a din Liga Florilor.

Echilibrul a durat doar 25 de minute, moment în urma căruia sălăjencele s-au distanțat pe tabela de marcaj, având un avans liniștitor la pauză, 16-10, după ce au reușit o serie de șase goluri consecutive.

Avansul avea să crească în repriza secundă, cu toate că antrenorul Tadici a decis să ruleze tot lotul, în ultimele 15 minute jucând doar rezervele pentru Zalău. Cea mai mare diferență s-a înregistrat în minutul 44, când U Cluj avea un deficit de 12 goluri, 25-13.

Scorul final a fost 32-23 pentru trupa de la poalele Meseșului, succes în urma căruia s-a apropiat la un singur punct de locul cinci, ocupat de CSM Bistrița. De cealaltă parte, U Cluj-Napoca rămâne pe locul 10, având un total de 20 de puncte.

HC Zalău – U Cluj-Napoca 32-23 (16-10)

Zalău: Vișan, Kelemen – portari; Abed Kader 6 goluri, Panici 5, Tămaș 4, Dragut 4, Irimia 3, Nichitean 2, Rob 2, Nica 2, Trif 2, Lazea 2. Antrenor: Gheorghe Tadici

U Cluj: Munteanu, Prodan – portari; Chintoan 7 goluri, Ani-Senocico 6, Lazăr 5, Vălean 2, Boian 2, Petruș 1. Antrenor: Alin Bondar

Partida a fost arbitrată de brigada Șerbu/Vasilescu, din București, observator din partea FRH fiind Ioan Chira, din Baia Mare.