Halep, victorie categorică în turul II la Madrid contra Elisei Mertens

Simona Halep a câștigat categoric meciul cu Elise Mertens (locu 16 WTA) cu scorul de 6-0, 6-3 în 73 de minute.

Încă din startul partidei, Halep a lovit agresiv și s-a deplasat în teren excelent. Jocul bun al lui Halep nu a fost singurul lucru care a ajutat-o pe româncă să câștige primul set la 0, belgianca făcând multe greșeli.

Halep a început bine și al doilea set, făcând un break, dar Mertens a  jucat mai bine decât în primul set și a reușit să câștige 3 game-uri. Mertens a avut două șanse de break de care nu a reușit să profite, iar Halep a închis setul la 6-3 cu ajutorul unui break.

În turul III, Halep o va întâlni pe Kristyna Pliskova (locul 94 WTA), jucătoare pe care a mai întalnit-o de două ori, reușind să o învingă de fiecare dată.

– Andrei Căpitanu / Sursa fotografiei: DigiSport