FOTOREPORTAJ – Festival medieval la Sebeş

Eveniment

1_Arme

Școli de cavaleri și scutieri din diferite zone ale Transilvaniei au participat la festivalul medieval  din acest an din municipiul Sebeș. Printre aceștia s-au numărat Școala Scutierilor din Sebeș, Școala Cavalerilor din Mediaș, Trupa Nosa din Bistrița, Școala Scutierilor Lup ș.a.

În cadrul festivalului medieval din acest an, de la Sebeș, localnicii, dar și turiștii, au avut ocazia să urmărească demonstrațiile de luptă ale cavalerilor medievali. Din program au mai făcut parte demonstrațiile de dans din diferite perioade istorice și zone geografice.

2_Lupta_1

3_Lupta_2

4_Lup

5_Cort_Sebes

6_Dans_1

7_Dans_2

Festivalul a fost animat de muzica specifică perioadei medievale. Copiii au participat la competiția de tir cu arcul: Arcașul ținutului.

8_Concurs

În cea de-a doua zi a festivalului s-a organizat un târg meșteșugăresc în centrul orașului. Din program nu au lipsit proiecțiile de film medieval și expozițiile de pictură și grafică. Parada cu torțe a încheiat fiecare zi a festivalului.

MedievArtFest Sebeș s-a desfășurat în perioada 28-29 mai 2016.

Siceanu Bianca / Sursa foto: Siceanu Bianca