Fotoreportaj | Expoziția “Grădini” de Ziua Europei

Grădină - Alexandra Câmpianu Inspirată fiind de picturile lui Francis Bacon și folosind o tehnică care-i este dragă, pictura în ulei, Alexandra creează imagini parcă desprinse din universul lui Hieronymus Bosch.
Engage UBB Radio

Elevii Liceului de Arte Vizuale “Romulus Ladea” au sărbătorit Ziua Europei, organizând Expoziția “Grădini”, prin care și-au dorit să implice participanții într-o serie de activități multimedia (grafică, desen, design).

Grădina bunicii - Răzvan Liță Cu neuitatele amintiri din copilărie petrecute în gradină bunicii, Răzvan le-a surprins prin pictura realizată pe baza memoriei.
România în Uniunea Europeana (2007)
Confesiunile unui anotimp - Diana Șinteuan Aceste confesiuni ilustrează nașterea, viața și moartea unei frunze care compune un univers ciclic, în care frunza se naște și renaște.
Elevă pictând în stilul lui Rene Magritte
Artist în devenire, ilustrând Aderarea României la Uniunea Europeană
Sergiu Rus făcând Performance *performance=gen de artă apărut în Europa și America de Nord în anii 60', derivat din happening, care constă în transpunerea în spațiu și mișcare a unei imagini vizuale create de un artist plastic (dex.ro)
Tovarăși de călătorie și prieteni - Augusta Cuc, Răzvan Liță, Diana Șinteuan (de la dreapta la stânga)
Confesiunile unui anotimp - Diana Șinteuan Descoperirea acestor rămașițe de frunze m-a să conștientizez faptul că timpul este neiertator, iar dezastrele și clipele triste petrecute pot oferi uneori un spectacol frumos cu deznodământ fericit.
Gradină - Alexandra Câmpianu Aceste grădini care ne situează ori în interior, privind spre exterior, ori in exterior privind spre interior, surprind prin bogăția de culori și cromatica inedit aleasă.
Elevii Liceului de Arte Vizuale “Romulus Ladea” pictând obiecte ceramice.

Diana Șinteuan