Finalizarea campaniei „Luna permisului gratuit”

UBB Radio

Biblioteca Judeţeană „Octavian Goga”Numărul persoanelor care s-au înscris la Biblioteca Judeţeană „Octavian Goga” în luna octombrie a crescut cu aproximativ 500% comparativ cu o lună obişnuită. Astfel, 1375 de elevi şi studenţi s-au înregistrat la BJC.

Progresul a fost posibil datorită desfășurării unei campanii de atragere către lectură, carte şi bibliotecă a elevilor şi studenţilor, sub genericul “Luna permisului gratuit”.

„Ne bucurăm să constatăm că un număr mare de elevi şi studenţi au decis să profite de această oportunitate oferită de Consiliul Judeţean. Apreciem că este de datoria noastră să facilităm accesul la educaţie şi cunoaştere al tinerilor care studiază în judeţul Cluj, mai ales în contextul în care municipiul nostru reşedinţă de judeţ reprezintă al doilea mare centru universitar al ţării, după capitală”, a precizat în comunicatul de presă preşedintele Consiliului Judeţean Cluj, Alin Tişe.

Mara Rusu

Foto: BJC