FC Braşov face un prim pas spre finală

Pe stadionul Tineretului din Braşov, echipa din localitate a învins cu 1-0 pe FC Vaslui, într-un meci contând pentru prima manșă a semifinalelor Cupei României Timișoreana.

Echipa condusă de Viorel Moldovan a marcat singurul gol al partidului prin Robert Ilyes, în minutul 5, după o centrare a lui Savici de pe partea stangă. Prima repriza a fost dominată în totalitate de echipa gazdă, care, pe lângă faza golului, a mai avut două mari ocazii prin Savici. În al doilea mitan, vasluienii au echilibrat jocul și au avut chiar 3 ocazii mari, semnate de Wesley si Costly, dar n-au găsit drumul spre gol. În minutul 75 al meciului, antrenorul stegarilor, Viorel Moldovan, a fost eliminat pentru proteste. Meciul retur va avea loc pe 15 aprilie la Vaslui. În cealaltă semifinală disputată miercuri, Dinamo Bucuresti a remizat, pe teren propriu, scor 1-1 cu CFR Cluj.