Expoziţie de lucrări ale elevilor cu deficienţe de auz la Muzeul de Artă din Cluj-Napoca

Cultură Din oraş

,,O vizită la Muzeul de Artă” a fost numele expoziției ce le-a dat ocazia elevilor de la Liceul Tehnologic special pentru Deficienţi de Auz – Cluj-Napoca să își expună cele mai frumoase lucrări realizate de ei.

Optsprezece din cele mai bune lucrări ale elevilor cu deficienţe de auz au fost prezentate în cadrul vernisajului expoziţiei, care reprezintă punctul final al unui proiect educativ-artistic realizat în parteneriat de cele două instituţii.

Profesorii coordonatori, Irinel-Lucia Oltean şi Arpad Fabian, care de altfel, au fost și cei care au iniţiat proiectul, au fost tot timpul alături de elevi.

,,Împreună cu colega mea, am luat un grup de elevi şi i-am dus la muzeu, unde, în Galeria Naţională, domnişoara Alexandra Sârbu le-a făcut copiilor o mică prezentare cu ce reprezintă şi ce evocă fiecare pictură. Le-au fost prezentate opere ale marilor pictori precum Grigorescu, Luchian, Petraşcu şi Andreescu. După vizită, am primit o sală aici, şi cu toate materialele de pictură, le-am cerut copiilor să picteze tabloul preferat, ceea ce au reţinut ei şi astfel au ieşit nişte lucrări excepţionale, după cum puteţi vedea. Copiii au făcut nişte reproduceri a ceea ce au văzut, în maniera lor personală, trecute prin propria sensibilitate, după capacitatea de redare a fiecăruia. Au evocat ceea ce au înţeles ei şi au ieşit nişte ,,ecouri” a operelor marilor pictori”, a explicat Arpad Fabian.

La expoziţie a fost prezentă şi directorul Liceului Tehnologic special pentru Deficienţi de Auz: ,,Copiilor le-a plăcut foarte mult ideea, şi azi mi-au spus.. Suntem în colaborare şi cu Muzeul Etnografic, chiar zilele acestea. Noi încercăm să-i integrăm pe copii în lume şi să le insuflăm partea culturală a societăţii”.

Scopul principal al programului este cel de inserţie socială a tinerilor cu deficienţe de auz şi egalizarea şanselor lor la educaţie şi accesul la cultură, cât şi îmbunătăţirea interacţiunii sociale a acestora.

Aceasta este a treia colaborare între cele două instituţii, cu o pauză anul trecut.

Expoziţia va putea fi vizitată în perioada 5 – 9 iunie 2013.

Mădălina Nica