Expoziția MOSS, un itinerar Bilbao-Londra-Cluj

Cultură

Expoziţie MOSSVernisajul expoziției colective MOSS, a ajuns la Cluj și reunește lucrările artiștilor de la trei universități europene de artă, sub tematica „imigrație/emigrație” la nivel cultural.

Expoziția rămâne deschisă la Cluj-Napoca până pe data de 18 noiemExpoziţie MOSSbrie, la Galeria Casa Matei și a fost prezentată anterior în Galeria Leioa, din Bilbao, respectiv Lethaby Gallery din Londra. MOSS este parte a unui proiect dezvoltat de către Universidad del Pais Vasco, Bilbao, University of the Arts London şi Universitatea de Artă şi Design Cluj-Napoca. Iar lucrările aparțin artiștilor din cele trei instituţii de învăţământ superior de profil: Jose Antonio M. Liceranzu şi Jose Maria Herrera – Bilbao, Elle Reynolds, Stephen Carter şi Stephen Williams – London şi Ioan Sbârciu, Ioana Popa, Ioana Olăhuţ şi Kudor Duka István – Cluj-Napoca.

Alina Mihuț

foto: Alina Mihuț