Eroi clujeni și povești de succes fabricate în Cluj

Cultură Din oraş

10501381_902316506512363_255138095_n

Conferința care aduce în fața studenților clujeni oameni din orașul lor, care prin muncă și perseverență au găsit drumul succesului, a avut loc astăzi, de la ora 10.00 în Aula „Victor Jinga” a Facultății de Științe Economice.

„Cluj Heroes” este numele conferinței, aflată anul acesta la a doua ediție. Tinerii participanți au avut ocazia să afle că succesul nu se câștigă într-o zi, ci că doar prin muncă pot reuși să-și atingă scopurile, lucru evidențiat de toți invitații în expunerile lor.

Structurat pe două părți, evenimentul a ținut patru ore, timp în care cei opt eroi clujeni și-au conturat parcursul în povești cu tâlc pentru studenții prezenți. În prima parte, intitulată „Do what you love!” („Fă ceea ce iubești!”), Andrei Mutu, fondatorul „I love Cluj” a povestit cum pasiunea pentru orașul în care a ales să-și petreacă anii de studenție a devenit o afacere de succes. I-a urmat la pupitru președintele TIFF (Transilvania International Film Festival), Tudor Giurgiu, care i-a sfătuit pe cei prezenți să facă lucrurile de care sunt convinși. Daniel Tămaș, fondatorul firmei de gaming Transylvania, a susținut că munca în echipă este secretul unei afaceri de succes, iar cel de-al patrulea vorbitor, Vlad Pop, președintele Federației Share, a spus ce a făcut din Cluj Capitala Europeană a Tineretului: dedicarea pentru acest proiect.

12226813_902316499845697_1024834254_n

Cea de-a doua parte, numită „Love what you do!” („Iubește ceea ce faci!”), i-a adus în fața studenților dornici de a învăța din experiența de viață a celor mai mari, pe Nicolae Maniu, cel mai scump pictor român, Vasile Godîncă Herlea, reprezentant al Casei de Insolvență Transilvania și pe Liviu Alexa, jurnalist și proprietarul „Ziar de Cluj”.

Daniel Susanu, student în anul I la Facultatea de Științe Economice s-a arătat intrigat de faptul că domeniul în care au terminat facultatea unii dintre invitați nu are nimic de a face cu domeniul în care activează aceștia acum.

„Nu cunoșteam oamenii care urmau să vină să ne vorbească, nu știam ce fac, am citit despre ei și am considerat că-mi va fi folositor să particip la această conferință. Am aflat că nu e relevant să termini facultatea primul sau al doilea pentru că succesul nu stă în notele de la facultate.”

a mai spus Daniel.

12231196_902316509845696_889259571_n

Evenimentul a fost moderat, ca și anul trecut, de actorul Bogdan Bob Rădulescu. El a afirmat că a rămas alături de acest proiect pentru că a văzut în el toate șansele de reușită. „Cluj Heroes e o conferință specială pentru că e cu oameni din Cluj pentru clujeni. Cred că de aceea mi-e așa de dragă.”

Povești de succes se vor spune și anul viitor, când organizatorii își propun să organizeze cea de-a treia ediție.

12244223_902316513179029_558181574_n

– Text: Alexandra Enășoaie / Sursa fotografiei: Loredana Bertișan