eLearning reprezintă viitorul sistemului educațional

Educaţie UBB Radio

Platforma eLearning viitorul sistemului educaționalProcesul educativ poate deveni mult mai flexibil și eficient prin intermediul proiectului PAELIS.

Prin intermediul platformei de eLearning, propusă de PAELIS, sunt puse la dispoziția studenților și profesorilor unele module de evaluare online și lucru la distanță.  Scopul acestui proiect este acela de a obține un produs nou, competitiv și adaptat cerințelor de educație modernă din universități.

“Prin intermediul portalului de eLearning realizat în proiectul PAELIS, instituţiile de învăţământ îşi pot adapta oferta educaţională la cerinţele pieţei de muncă. Utilizarea celor mai noi tehnologii reprezintă un diferenţiator important luat în calcul de mulţi tineri în momentul înscrierii la universitate”, a declarat Cătălin Ştefan, responsabil tehnic al proiectului, în cadrul SIVECO Romania.

Portalul de eLearning permite realizarea unor sesiuni interactive prin intermediul aplicațiilor multimedia sau al celor de tip videoconferință.

PAELIS a fost realizat în cadrul unui parteneriat între SIVECO România și Universitatea Politehnică din Bucuresti.

Cristina Antonescu

Foto: arhivă UBB Radio