E rândul tău să faci Legea Educaţiei!

Educaţie UBB Radio

Campania Naţională de informare şi dezbatere a noii Legi a Educaţiei „E rândul tău să faci Legea Educaţiei!” a fost lansată astăzi de Uniunea Studenţilor din România (USR) şi Ministerul Educaţiei, Cercetării, Tineretului şi Sportului.

„Am fost foarte bucuros să ajungem la un acord cu Uniunea Studenţilor din România în ceea ce priveşte campania pe care ei o organizează în vederea dezbaterii Legii Educaţiei Naţionale. Le mulţumesc cu această ocazie şi invit şi celelalte organizaţii studenţeşti să ni se alăture. Acest demers va avea loc în toate municipiile reşedinţă de judeţ, pe durata a o lună de zile şi sper că va putea continua până la adoptarea legii în Senatul României”, a declarat ministrul Educaţiei, Daniel Funeriu, într-un comunicat de presă.

Preşedintele Uniunii Studenţilor din România, Andrei Robert Botez, susţine că această campanie se va derula în 42 de oraşe, reşedinţe de judeţ, după care, începând din 29 aprilie, până pe 8 mai, se vom organiza dezbateri în aceleaşi centre.

Vezi şi Legea Educaţiei Naţionale – forma adoptată de către Guvernul României şi transmisă la Parlament

Mara Rusu