Doctoranzii UBB își primesc bursele POSDRU

Din oraş Educaţie

Universitatea Babeș-Bolyai va asigura primirea tuturor burselor restante ale studenților doctoranzi POSDRU înregistrați în anul 2010 în cadrul acestei săptămâni, în urma verificării intense a cererilor de rambursare și a rambursărilor primite săptămâna trecută.

Plata burselor universitare a suferit o întârziere de 4 luni, Universitatea Babeș-Bolyai nefiind singura ce se confruntă cu probleme în a oferi plata studenților din cadrul programului.

Prorectorul responsabil cu finanțarea și programele europene, Dan Lazăr, susține că UBB este singura universitate ce are posibilitatea de a plăti la zi bursa studenților.

De asemenea, conducerea UBB dorește să clarifice faptul că Universitatea Babeș-Bolyai a respectat toate regulile legale și contractuale pentru returnarea cât mai rapidă a plăților întârziate.

Iulia Velțan

Foto: www.actualitati.net