Dezbatere pe tema sărăciei şi excluziunii sociale la Cluj-Napoca

Din oraş EuroDate

Centrul regional Europe Direct Transilvania de Nord Agenţia de Dezvoltare Regională Nord-Vest continuă tradiţia organizării anuale, de dezbateri publice pe subiecte de maxim interes de pe agenda europeană şi implicit regională. Dezbaterea „Stop Sărăciei şi Excluziunii pentru o zi!”, va avea loc la Colegiul Naţional “George Bariţiu” din Cluj-Napoca, pe 17 septembrie. La dezbatere vor participa mai multe personalităţi din Transilvania de Nord, echipe de elevi, pensionari şi mss-media, abordând cauzele, problemele, efectele Sărăciei şi a Excluziunii şi propunând soluţii şi măsuri active pentru combaterea acestora. În cadrul evenimentului va avea loc o expoziţie de postere create de elevi pe cele două teme, cu premierea celor mai bune dintre lucrări.

Centrul regional Europe Direct Transilvania de Nord Agenţia de Dezvoltare Regională Nord-Vest este organizator a unor evenimente precum „Team Europe – dezbatere asupra politicilor de dezvoltare regională şi impactul acestora asupra României” (mai 2007); „9 Mai 2008: Viziunea Transilvania de Nord – Uniunea Europeană privind Educaţia şi Inovaţia” (mai 2008); „2009=Anul European al Creativităţii şi Inovării” (martie 2009); „Dezbaterea: UE 2020 – România 2020” (decembrie 2009);

Redacţia UBB Radio