Dezbatere pe probleme ecologice la Casa de Cultură a Studenților

Mediu UBB Radio

O dezbatere publică cu tema “Informarea, educaţia şi implicarea ecologică în cadrul comunităţii clujene” va avea loc mâine, la Casa de Cultură a Studenților, cu începere de la ora 14.

Cu ocazia acestui eveniment, vor fi prezentate o serie de proiecte ale municipalității, focalizate pe prezervarea mediului înconjurător și reducerea poluării. De asemenea vor fi propuse o serie de proiecte ecologice pentru perioada următoare.

În cadrul dezbaterii se vor prezenta secvențe din filmul  “Un adevăr incomod”, realizat de Al Gore, film distins cu premiul Oscar pentru contribuția publică majoră la educația ecologică.

Prin derularea acestui proiect, se dorește implicarea elevilor, liceenilor, cât și a companiilor de salubrizare din municipiu, în derularea unor activități de natura ecologică.

Evenimentul este organizat de Primăria municipiului Cluj-Napoca, în colaborare cu  Fundaţia pentru Parteneriat Comunitar ADERARE și Inspectoratul Școlar Județean Cluj.

Daniela Bolog