Dezbatere importantă în cadrul Universităţii Babeş-Bolyai, Cluj-Napoca

Eveniment UBB

go-for-moldova-proiectul-de-salvare-propus-de-catre-doi-experti-romani-1438328764

Facultatea de Studii Europene din cadrul Universităţii Babeș-Bolyai împreună cu Institutul de Ştiinţe Politice şi Relaţii Internaţionale „Ion I.C.Brătianu”, Institutul de Cercetări Europene (ICE), Fundaţia Universitară a Mării Negre, Centrul pentru Negocieri şi Medieri Internaţionale şi Europene (CNMIE), organizează joi, 14 ianuarie 2016, dezbaterea cu titlul “Fondul Moldova – Planul Marshall al României pentru Republica Moldova”.

Evenimentul va avea loc în cadrul Institutului de Cercetări Europene (str. Em. de Martonne, nr.1), începând cu ora 10.00. Dan Dungaciu, directorul Institutului de Ştiinţe Politice şi Relaţii Internaţionale ,,Ion I.C. Brătianu” al Academiei Române, şi Petrişor Peiu, directorul Departamentului de Analize Economice din cadrul Fundaţiei Universitare a Mării Negre, vor face o amplă analiză asupra necesităţii unui „plan Marshall tailor-made”, singura ţară îndreptăţită să elaboreze un astfel de plan fiind considerată România.

Dezbaterea va fi moderată de conf. univ. dr. Melania-Gabriela Ciot de la Facultatea de Studii Europene.

Cătălin Nistor / Sursa foto: fumn.eu