Cursuri de limbi străine și consultanță, gratuite pentru studenți

Educaţie

Ziua deschisă a limbilor străine a avut loc astăzi, la Casa de Cultură a Studenților din Cluj.

Evenimentul este organizat de Asociația Bridge Language Study House, în colaborare cu Studcard și se află la prima ediție. Acesta este dedicat în întregime studenților dornici să învețe o limbă străină sau să perfecționeze una deja știută, în cel mai scurt timp posibil. „Noi astăzi ne-am gândit să le oferim studenților mini sesiuni de învățare a unor limbi străine, printre care limba olandeză, limba germană, limba franceză, spaniolă și italiană. Avem și o secțiune de business English, pentru care nivelul minim este cel intermediar.”, ne-a declarat referent Relații Publice al asociației Bridge Language Study House, Andreea Blaga.

Cu ocazia acestui eveniment, participanții au la dispozitie, consultanță de specialitate în dobândirea certificatelor internaționale de competență lingvistică, dar și a celor necesare pentru licență. „Pentru cei care sunt interesați de examenele internaționale și mai ales pentru cei ce au nevoie de un certificate de competență lingvistică, am organizat două workshopuri. Unul de prezentare a unor examene internaționale, pentru care o avem invitată pe doamna Borbely Eva, care este reprezentantă a examenului LCCI România și celălalt workshop este o sesiune în care noi vom discuta cu studenții și le vom arăta cum să se pregătească pentru un astfel de examen.”, a mai declarat Andreea Blaga.

În cadrul evenimentului ședințele de curs, intrarea și consultanța sunt în totalitate gratuite.

Ioana-Cristina Teodorescu