CSUBB solicită schimbarea legii pentru stimularea achiziționării de calculatoare

Din oraş

Consiliul Studenților din Universitatea Babeș-Bolyai (CSUBB) solicită revizuirea și rectificarea programul EURO200 privind acordarea unui ajutor financiar în vederea stimulării achiziționării de calculatoare, ca urmare a schimbărilor survenite asupra salariului minim pe economie.

Programul se adresează elevilor sau studenților cu vârsta maximă de 26 de ani, ale căror venit lunar nu depășește suma de 150 de lei pe membru de familie. În urma creșterii salariului minim brut la suma de 1.450 de lei pe lună, majoritatea candidaților cu venituri reduse sunt privați de oprtunitatea aplicării la acest program, consideră reprezentanții CSUBB. Drept urmare, ajutorul financiar acordat cu scopul achiziționării de calculatoare nu poate fi realizat.

În anul 2016, s-au înregistrat 16 cereri la nivel universitar și 176 la nivel preuniversitar în județul Cluj. Dintre aceștia, doar o persoană a făcut dovada achiziționării calculatorului, arată CSUBB.