CSM București, cu un pas în Final Four-ul Ligii Campionilor

Reprezentanta României în Liga Campionilor la handbal feminin, CSM București, și-a asigurat, în foarte mare proporție, prezența la turneul Final Four de anul acesta. Bucureștencele au trecut ușor de Metz Handball, 34-21 (19-13), în urma unei prestații convingătoare.

Jocul disputat vineri seara, în Sala Polivalentă din București, a fost echilibrat doar în primele 20 de minute, până când franțuzoaicele s-au putut menține la două-trei goluri diferență. ’’Tigroaicele’’ au avut un final de repriză formidabil, intrând la cabine cu un avans de 6 goluri, 19-13.

Diferența de pe tabelă a continuat să crească în partea a doua, Neagu și compania prestând un joc defensiv excelent, primind doar 21 de goluri la final. Atacul a fost de asemenea foarte bun, cele 34 de goluri marcate reprezenând cele mai multe, după 39-26 cu Nykøbing (4 noiembrie 2017).

În urma acestui succes, returul din Franța reprezintă o simplă formalitate pentru asigurarea calificării in Final Four.

CSM Bucureşti – Metz 34-21 (19-13)

CSMB: Ungureanu, Grubisic – portari; Neagu 10 goluri, Gullden 7, Kurtovic 5, Mehmedovic 4, Curea 3, Niombla 2, Frafjord 1, Jorgensen 1, Manea 1. Antrenor: Per Johansson

Metz: Csapó, Dos Reis, Rajcic – portari; Gros 9 goluri, Smits 3, Luciano 3, Zaadi 2, Flippes 2, Edwinge 1, Landre 1. Antrenor: Emmanuel Mayonnade

Partida a fost arbitrată de sârboaicele Branka Maric și Zorica Masic, delegați din partea EHF fiind olandezul Ferdinand Van der Helm și austriacul Klaus Lang (pentru arbitrii).

Într-un alt joc disputat vineri, Vardar Skopje a câștigat în Danemarca, împotriva echipei FC Midtjylland, cu 23-24 (16-13). Cele mai bune marcatoare au fost Cvijic (8 goluri), pentru Vardar, respectiv Friis și Kristiansen cu câte 6 goluri, pentru Midtjylland.

Sâmbătă se vor disputa celelalte două meciuri din faza sferturilor, după cum urmează: FTC Rail-Cargo Budapesta – Rostov pe Don (ora 18) și Buducnost Podgorica – Győri Audi ETO (ora 20).

– Krisztian Bucsi / Sursa fotografiei: Sursa fotografiei: prosport.ro