Consultările dintre preşedinte și partide în vederea alegerii premierului s-au încheiat

Politic

Preşedintele Traian Băsescu şi reprezentanţii partidelor şi ai minoritaţilor naţionale din Parlament s-au întâlnit la Cotroceni pentru a alege candidatul pentru funcţia de prim-ministru al României.
Preşedintele a trimis, vineri, scrisori de invitaţie către  liderii partidelor care vor intra în alcătuirea noului Parlament în urma alegerilor din 9 decembrie. Au fost adresate scrisori lui Victor Ponta (PSD),Crin Antonescu (PNL), Vasile Blaga (PDL), Simona Man (PPDD), Kelemen Hunor (UDMR), Daniel Constantin (PC), Gabriel Oprea (UNPR), Mihai-Răzvan Ungureanu (FC), Aurelian Pavelescu (PNŢCD), precum şi minorităţilor naţionale din Parlament.
În urma consultărilor de la Palatul Cotroceni, Victor Ponta a fost singura propunere pentru funcţia de premier al României. De asemenea, sunt aşteptate declaraţii ale preşedintelui Traian Băsescu la ora 12.oo, când, cel mai probabil acesta va anunța numele noului premier.
Nicoleta Algeorge