Congresul Internaţional de Hungarologie vine după 30 de ani şi la Cluj

Educaţie UBB Radio

Ediţia a VII-a a Congresului Internaţional de Hungarologie urmează să se desfăşoare la Cluj-Napoca, în luna august, a anului viitor.

Tema abordată în cadrul acestui eveniment va fi “Limbă şi cultură într-o regiune în schimbare”. Programul academic al congresului constă în sesiuni plenare, secţiuni de lectură şi simpozioane. Cu toate acestea, organizatorii sunt dispuși să modifice programul congresului în funcţie de propunerile participanţilor.

Rolul acestei conferinţe este de a aduce studenţi doctoranzi, care fac parte din culturi diferite, în contact reciproc.

Organizatorii Congresului Internaţional de Hungarologie de anul viitor sunt Universitatea Babeş-Bolyai şi Asociaţia Internaţională de Hungarologie.

Evenimentul, care se desfăşoară o dată la 5 ani, a avut loc pentru prima oară în anul 1981, la Budapesta.  De atunci, au urmat congrese organizate la Viena, Szeged, Roma, Napoli, Jyveskyle (Finlanda) şi Debrecen.

Daniela Bolog