Concertul Omagial dedicat baritonului Dan Iordachescu

Din oraş UBB

Un concert omagial dedicat baritonului Dan Iordachescu, cu ocazia împlinirii vârstei 80 de ani va avea loc la Cluj-Napoca, duminică, 5 decembrie,  începând de la ora 18.30.

Concertul este organizat de Universitatea Babeș-Bolyai. Înaintea evenimentului va avea loc o ceremonie în care, baritonul Dan Iordachescu va primi titlul de Professor Honoris Causa al Universității Babeș-Bolyai, în semn de recunoaștere a contribuției excepționale în profilarea culturii artistice a generațiilor de studenți clujeni. În cadrul ceremoniei vor ține un discurs rectorul UBB, Andrei Marga și lect. univ. dr. Ioana Velica a Facultății de Psihologie și Științe ale Educației.

Evenimentul va avea loc în sala Auditorium Maximum a Universitatii Babeș-Bolyai (str. Mihail Kogalniceanu, nr. 3), iar intrarea este liberă.

Bianca Lăscoi