Colecţie unică de mărţişoare la Galeria Excelsior

Din oraş Eveniment

Expoziţia de mărţişoare a unicei colecţionare din România, Marta Bogdan,  poate fi vizitată între 1 şi 8 martie la Galeria Excelsior, din cadrul Casei Municipale de Cultură Cluj-Napoca. Nu mai puţin de 4000 de mărţişoare, confecţionate din sticlă, metal, lemn sau ceramică pot fi admirate timp de o săptămână.

Pasiunea colecţionarei s-a născut încă din anul 1960, când a început să clasifice mărţişoarele primite de la studenţii săi, aceasta fiind profesor la Facultatea de Medicină Veterinară. Exponatele reprezintă de la obiecte casnice, până la insecte, animale, sau personaje din basme.

Toţi cei curioşi să vadă mărţisoare ce datează de 50 de ani au acces liber la această expoziţie.

Delia Marinescu