CM 2010 – ziua 12: Anglia şi SUA calificate în extremis

Slovenia – Anglia 0-1 (0-1)

Anglia a învins reprezentativa Sloveniei, cu scorul de 0-1, în ultima etapă a Grupei C de la Campionatului Sud-african. Englezii au început tare partida şi au ratat câteva ocazii mari prin  Rooney, Lampard şi Gerrard. Golul superb a lui Defoe din minutul 23 vine dintr-o centrare a lui Milner. Slovenia a căutat egalarea, care îi ducea în optimile competiţiei, mai ales prin Birsa care nu a reuşi să-l învingă pe portarul englezilor, James, nici din lovituri libere, nici din acţiune. Echipa antrenată de Capello merge în optimile de finală a Campionatului Mondial, pe când Slovenia părăseşte competiţia.

SUA – Algeria 1-0 (0-0)

SUA a câştigat meciul contra Algeriei, scor 1-0, partidă ce s-a disputat în ultima etapă a Grupei C a Cupei Mondiale. Singurul gol al partidei a fost marcat de Donovan în ultimele două minute de prelungire.Americanii au terminat grupa pe primul loc, cu 5 puncte, fiind urmaţi de englezi care au acumulat 4 puncte. Slovenia şi Algeria au terminat pe locul 3, respectiv patru şi au fost eliminate de la acest turneu final.