Clujul va avea un nou circuit botanic

Din oraş Mediu

Noul circuit botanic va fi introdus în circuitele turistice deja existente, unde turiştilor le vor fi prezentate pe lângă comorile arhitecturale, culturale şi artistice şi comorile botanice pe care Clujul le deţine.

Astfel, cu ajutorul profesorilor şi al studenţilor din cadrul Universităţii de Ştiinţe Agricole şi Medicină Veterinară, care au realizat Harta vegetală a oraşului, se vor identifica, păstra şi prezenta arborii seculari, care reprezintă adevărate comori botanice.

Până în momentul de faţă, în municipiul Cluj-Napoca nu există niciun arbore care să fie declarat “arbore ocrotit monument al naturii”. În prezent Comisia Monumentelor Naturii a Academiei Române a propus pentru acet statut 15 arbori, dintre care majoritatea are în jur de 200 de ani.

Actualmente  în Cluj-Napoca trăiesc 250 de arbori seculari, care pot fi consideraţi arbori monumentali. Aceştia se găsesc în Grădina Botanică, în Parcul central, Cimitirul Central, în Parcul sportiv Iuliu Haţieganu, dar şi în alte locuri.

Anca Baciu