Clujenii sunt invitaţi să nu doarmă mâine, ci să meargă la muzeu

Eveniment UBB Radio

Organizatorii Festivalului European ”Noaptea  Muzeelor”, au pregătit clujenilor un număr mare de evenimente.

Sub formularea „TV Mania”, la Muzeul de Artă Cluj vizitatorii vor avea parte de un vernisaj de sculptură în bronz şi fân, de proiecții de filme documentare și interviuri cu producătorii de film din Cluj. La Muzeul de Artă, programul începe la ora 18:00 și se durează până la miezul nopții.

Muzeul Etnografic al Transilvaniei își așteaptă vizitatorii într-una din sălile cu o vastă istorie culturală, secţia Pavilionară.

În cadrul acestui eveniment cultural, Universitatea Babeș-Bolyai deschide porțile  Vivariului, ale Muzeului Universităţii, Muzeului de Mineralogie și ale Muzeului de Paleontologie-Stratigrafie.

Muzeele Universității vor putea fi vizitate gratuit pe parcursul zilei de mâine, după următorul program:

–     Muzeul Universităţii

18:00 – 23:00

–         Muzeul de Mineralogie

17:00 – 22:00

–         Muzeul de Paleontologie-Stratigrafie

17:00 – 21:00

–         Vivariul Universității

10:00 – 21:00

În Cluj, Noaptea albă a muzeelor este unul din evenimentele culturale care au dobândit statutul de tradiție.

Oana Moisil