Clujenii care citesc în mijloacele de transport în comun călătoresc gratuit în weekend

Cultură Din oraş

O nouă campania „Ai carte, ai parte… de transport public gratuit!” se desfășoară în acest weekend, la Cluj-Napoca. Clujenii care vor citi o carte în timp ce călătoresc cu mijloacele de transport în comun beneficiază astfel de călătorie gratuită.

Campania a început ca urmare a evenimentelor care au ca scop lectura, educația și dezvoltarea orașului care se desfășoară în aceste zile în Cluj-Napoca. Acestea sunt:

– Festivalul Internațional de Carte Transilvania – organizat pentru a 5-a ediție în perioada 3-8 octombrie.

– Festivalul Național de literatură – ce se va desfășura în perioada 8-10 octombrie și va avea loc pentru cea de a 4-a ediție.

– InClujiune – organizat în perioada 5-8 octombrie. Evenimentul este dedicat studenților nou-veniți în Cluj-Napoca.

Campania „Ai carte, ai parte… de transport public gratuit!” este realizată de Primăria Municipiului Cluj-Napoca în parteneriat cu Compania de Transport Public (CTP) și are scopul de a încuraja lectura și de a a-i întâmpina pe studenții nou-veniți la universitate în Cluj-Napoca.

– Miruna Aruxandei / Sursa fotografiei: primariaclujnapoca.ro