CFR suplimentează trenurile spre litoral

Social UBB Radio

Programul estival al CFR Călători a intrat în vigoare de astăzi.  Acesta cuprinde în total 48 de trenuri (24 Rapide, 14 Accelerate şi 10 Personale) care vor asigura legătura directă între principalele oraşe din ţară şi litoralul românesc: Bucureşti, Arad, Craiova, Timişoara, Deva, Reşita, Braşov, Sibiu, Târgu Mureş, Cluj-Napoca, Oradea, Satu Mare, Baia Mare, Sighetu Marmaţiei, Iaşi, Suceava, Botoşani, Galaţi, Călăraşi, Buzău, Medgidia.

În plus faţă de aceste trenuri, vor circula şi două perechi de trenuri accelerat care vor asigura conexiunea Bucureşti- Delta Dunării, prin Tulcea, în perioada 19 iunie – 5 septembrie 2010.

Cei care doresc să călătorească cu trenul vor putea beneficia de oferte;

• „Minigrup 2 – 5” este destinată celor care călătoresc în grupuri mici (de 2 – 5 persoane) şi este valabilă în toate zilele săptămânii, mai puţin în zilele de vineri şi duminică, cu reduceri între 10 % şi 25 %
  • „cartea VSD” (vineri, sâmbătă, duminică) valabilă în week-end, cu reduceri între 25 % şi 60%
  • „biletul dus-întors” cu o reducere de 10% .

De asemenea, călătorii vor putea beneficia de următoarele facilităţi:

• cumpărare cu anticipaţie de până la 30 de zile, atât la casele de bilete din principalele gări din ţară (inclusiv în cele de pe litoral), cât şi la agenţiile de voiaj CFR;
  • reduceri între 5-13% la achiziţionarea biletelor cu anticipaţie;
  • rezervare telefonică în ziua plecării trenului la vagoanele clasa 1-a şi a 2-a, din principalele oraşe ale ţării, la numerele de tel: 021 9522 pentru plecările din Bucureşti – Gara de Nord; 0268 421 700 pentru plecările din Braşov; 0232 202 777 pentru plecările din Iaşi; 0264 952 pentru plecările din Cluj Napoca; 0727 999 952 pentru plecările din Constanţa, 0236 496 000 pentru plecările din Galaţi, 0256 200 457 pentru plecările din Timişoara Nord;
  • rezervarea online a locurilor pe site-ul companiei www.cfrcalatori.ro
  • cumpărarea online de pe siteul companiei a biletelor cu preţ întreg, a celor pentru copii, elevi şi studenţi, a ofertei “Minigrup 2-5” şi a biletului dus-întors, cu rezervarea locurilor.
  • cumpărarea de bilete de la automatele instalate în staţiile Bucureşti Nord, Constanţa şi Mangalia.