CFR Cluj începe returul cu o victorie

Sport UBB Radio

CFR Cluj a învins ieri, în deplasare, cu scorul de 1-0, formaţia Unirea Urziceni, în meciul contând pentru etapa cu numărul XVIII, prima a returului Ligii I.

Unicul gol al partidei a fost marcat de ivorianul Lacina Traore, în minutul 43, acesta trimiţând în poartă balonul respins de Arlauskis.

Tehnicianul Andrea Mandorlini a trimis în teren următorul 11: portar Nuno Claro, fundaşi Panin, Cadu, Alcantara şi Edimar, mijlocaşi Emil Dică înlocuit în minutul 83 de  Dani, Mureşan şi Culio, iar atacanţii ivorieni Traore şi Y. Kone.

În urma acestei reuşite echipa clujeană acumulează 37 de puncte şi îşi consolidează pentru moment prima poziţie în clasamentul Ligii I,  distanţându-se  la 3 puncte  de Urziceni şi de Steaua, principalele urmăritoare. Astfel formaţia antrenată de Mandorilini ia prima opţiune pentru câştigarea titlului, după cum spune  preşedintele clujenilor, Iuliu Mureşan, în timp ce  Unirea  nu poate scăpa de complexul CFR, lucru recunoscut chiar de managerul general al clubului ialomiţean, Mihai Stoica.

Partida a fost condusă la centru de către Marius Avram, ajutat de asistenţii Adrian Vidan şi Octavian Şovre, şi a fost urmărita din tribună atât de cei 4500 de spectatori,dintre care 50 de suporteri ai oaspeţilor, căt şi de antrenorii Mihai Stoichiţă( Steaua Bucureşti), Nicolaie Manea( Rapid Bucureşti) şi Mircea Rednic.

CFR Cluj va disputa următoul meci, acasă, duminică 28 februarie, de la ora 18, în compania Stelei.