Centrul Cultural Rus, inaugurat mâine la UBB

Din oraş UBB

Centrul Cultural Rus din cadrul Universității „Babeș-Bolyai” va fi inaugurat, mâine, la ora 12, la inițiativa Ambasadei Federației Ruse și Fundației Russkiy Mir.

„Suntem bucuroşi să inaugurăm la Universitatea „Babeş-Bolyai” Centrul Cultural Rus. După centrele culturale american, german, englez, francez, italian, chinez şi multiple biblioteci internaţionale, putem spune că ne îndeplinim obiectivul şi datoria de a asigura accesul la o altă cultură majoră a lumii – la cultura rusă.”, se arată în declarația rectorului UBB, Andrei Marga, trimisă printr-un comunicat de presă.

La eveniment vor participa ambasadorul Rusiei, Alexander Anatolievici Churilin și reprezentantul Fundației Russkiy Mir din Moscova.

Ana Giol