Catherine Millet- Doctor Honoris Causa la Cluj

Eveniment

Directorul de redacțiCatherine Millete al revistei franceze Art Press, Catherine Millet, a primit astăzi titlul de Doctor Honoris Causa din partea Universității de Artă și Design(UAD) , Cluj.

Evenimentul a avut loc în cadrul celei de-a 8-a ediții a Academiei de Toamnă ” Europa Artium” – Arta în mișcare.

Prof. Universitar Dan Rațiu din partea UAD este cel care a înmânat titlul onorific menționând argumentele de la baza acestei nominalizări.Acestea sunt cele patru ipostaze ale controversatei personalități, și anume cea de critic de artă, curator, fondator și redactor al revistei Art Press și scriitor.

La ceremonie au fost prezente importante personalitați ale culturii românești și internaționale , printre care prof. Kevin Mulcahy de la Universitatea Louisiana.

Festivitatea a fost urmată de Conferința scriitoarei Catherine Millet organizată de Universitatea de Artă și Design și Centrul Cultural Francez Cluj.Catherine Millet

Lăutaru Andrada Simona

Foto: Gabriel Galgoczy