Campania „România prinde rădăcini” a început din Bonțida, Cluj

Eveniment Mediu

Prima etapă a campaniei de reîmpădurire „România prinde rădăcini”, organizată în colaborare cu Regia Naţională Romsilva, s-a desfăşurat, astăzi, în comuna Bonţida din județul Cluj.

„Azi, împreună cu voluntarii și cu elevii de la şcoala din Bonţida am reuşit să plantăm 5.000 de puieţi, pe un teren puternic degradat din comună. Ne bucurăm că Fundaţia „România prinde rădăcini” a ales să sprijine şi proiectele din judeţul Cluj, astfel că această campanie de împădurire are şanse mari de reuşită.”, a precizat deputatul Horea Uioreanu.

Cea mai importanta și amplă acțiune de acest fel va fi însă pe 16 aprilie, în comuna Vultureni, unde vor fi plantați 10.000 de puieţi, pe o suprafaţă de 2 ha de teren, în parteneriat cu ONG-uri ecologiste.

La nivelul judeţului Cluj, în cadrul campaniei „România prinde rădăcini” vor fi împădurite peste 10 ha de teren cu puieţi din pepinierele Romsilva.

Ana Giol