Calificare fără probleme

Brazilia a învins cu 3-0 selecţionata din Chile, în optimile de finală ale Campionatului Mondial de fotbal din Africa de Sud.

Brazilia a dominat clar partida şi nu le-a permis chilienilor să se apropie ameninţător de poarta apărată de Julio Cesar. Echipa antrenată de Dunga nu a avut ocazii importante în prima jumătate de oră, dar  în următoarele opt minute, brazilienii au făcut 2-0. Juan a deschis scorul cu o lovită de cap din careu, iar Luis Fabiano a majorat avantajul cu un şut de la marginea careului mic.

În repriza a doua tot brazilienii sunt cei care atacă. Robinho a înscris pentru 3-0 în minutul 59 cu un şut plasat din careu care s-a dus în stânga portarului chilienilor, Bravo. Singura ocazie importantă a reprezentativei din Chile a venit în minutul 80 când Suazo a nimerit bara transversală în urma unui şut din drop de la marginea careului.

Selecţionata Braziliei va întâlni în lupta pentru semifinale, portocala mecanică, care a trecut de Slovacia cu scorul de 2-1.