Cafea românescă servită în Italia

Cultură UBB Radio

“Coffee with love”, filmul de scurt metraj calificat în finala Festivalului Internaţional de Creaţie de la Sanremo de anul acesta, a fost proiectat aseară la Casa de Cultură a Studenţilor (CCS) din Cluj.

Scopul evenimentului este acela de a strânge banii necesari pentru deplasarea elevilor, care au lucrat în cadrul peliculei “Coffee with love”, la finala din Sanremo. Pelicula a fost realizată de către un grup de elevi de la liceele “Tiberiu Popoviciu” şi “Lucian Blaga”, sub îndrumarea profesorului Adrian Mureşan. Iniţial, organizatorii au scos la vânzare bilete la preţul de 10 lei, dar în final au renunţat la această idee, accesul făcându-se pe bază de invitaţie. La intrarea în sală a fost amplasată o urnă pentru donaţii, unde cei prezenţi au putut să sprijine cauza. De asemenea Liga Întreprinzătorilor Români (LIR) şi-a oferit sprijinul financiar cu ocazia acestui eveniment. Gala a fost prezentată de către Petre Băcioiu, actor în cadrul Teatrului Naţional “Lucian Blaga”, la eveniment luând parte peste 900 de persoane. Pe agenda serii, alături de proiecţia filmului, s-a regăsit şi  punerea în scenă a piesei de teatru  “Toma şi nevasta”, interpretată de doi dintre componenţii trupei Audienţa Generală, Alexandra Duşa şi Cosmin Gherman.

Andrada Lăutaru

Foto: LIR