Câștigătorii concursului „Cluj-Napoca – orașul comoară” au fost premiați

Administraţie Cultură

Concursul de fotografie „Cluj-Napoca – orașul comoară” și-a desemnat aseară câștigătorii. Lucrările premiate au fost expuse, alături de alte fotografii ale participanților, la Bastionul Croitorilor, unde a avut loc și vernisajul expoziției.

Premiul special al juriului, o plasmă LG, i-a fost acordat lui Ioanis Dan Tothăzan, student la Jurnalism în cadrul Universității „Babeș-Bolyai”.

„Cred că și participanții la concurs au descoperit câteva dintre comorile Clujului în plimbările cu aparatul foto în mână și sper ca acestea să îi facă să iubească și mai mult orașul. Mulți dintre cei care ne-au trimis fotografii sunt tineri: liceeni, studenți sau tineri veniți la studii din alte orașeși care au ales să rămână aici, deoarece Cluj-Napoca are ceva de oferit pentru toată lumea. Mă bucur că s-au îndrăgostit de orașul comoară și îi invit să îi caute comorile în continuare.”, a declarat primarul Sorin Apostu.

La eveniment au luat parte membrii juriului, studenți, dar și clujeni pasionați de arta fotografică.

Ana Giol

Foto: Biroul Media al Primăriei Cluj-Napoca