Burse în Franța pentru studenții clujeni

Educaţie

BurseReprezentanții ambasadei franceze au prezentat astăzi bursele pentru studenți oferite de guvernul francez în cadrul Zilei Porților Deschise la Centrul Cultural Francez Cluj.

“Ambasada Franței are un program de burse pentru anul II de master și, de asemenea, de burse doctorale pentru doctorat cotutelă într-o universitate din România și o universitate franceză și încă două programe de burse speciale, programul Copernic și programul Eiffel.” a declarat Anne Foata, responsabilă cu cooperarea universitară. Studenții interesați care aplică sunt selectați de către Serviciul de Cooperare și Acțiune Culturală al ambasadei, după care sunt supuși unui interviu. Bursele din cadrul programului Eiffel sunt, însă, acordate în urma unei selecții efectuate între universități. Anne Foata a îndemnat studenții să fie foarte atenți privind termenele limită de aplicare, întrucât aceștia au doar circa o lună să se înscrie.

Mai multe informații sunt disponibile pe site-ul ambasadei, www.ambafrance-ro.org.

Alexandru Drăgan