Îngenunchiate în sfertul al II-lea

Sport UBB Radio

Baschetbalistele Universitaţii Cluj au fost învinse de către CS Olimpia Bucureşti cu scorul de 75 la 79, întrun meci din etapa a XI-a a Diviziei Naţionale, grupa A2.

Meciul a început bine pentru “U” care a fost la conducere tot sfertul I caştigându-l cu 24-22. În al doilea sfert însă, fetele antrenate de Florin Covaciu au scazut ritmul jocului, au crescut numărul ratărilor, iar echipa din Bucureşti a profitat de pasa proastă a jucătoarelor Universitaţii şi astfel au caştigat sfertul cu 28-15. Cel de-al treilea sfert a adus cea mai mare diferenţa de scor al meciului, 15 puncte in favoarea Oplimpiei. Următoarele două sferturi le-a caştigat Universitatea Cluj cu 18-15 respectiv 18-14.

Cea mai bună marcatoare a meciului a fost jucătoarea Olimpiei, Bigica, cu 23 de puncte, fiind urmată in clasament de coechipiera ei Munteanu cu 21 de puncte, iar pe locul al treilea s-a clasat Flavia Ferenczi, jucătoarea Universităţii, cu 14 puncte.

În meciul următor “U” v-a juca în deplasare în compania celor de la  CSU LPS Alba Iulia.

Mihaela Cora