BAC 2010: Rezultate finale pentru proba A

Educaţie UBB Radio

Rezultatele finale la nivelul judeţului Cluj pentru proba de evaluare a competenţelor  lingvistice de comunicare orală în limba română (proba A) arată că 60.34% dintre elevi sunt experimentaţi, 28.46% avansaţi şi 11.20% de nivel mediu.

Prima sesiune a examenului de bacalaureat a început luni cu proba orală la limba română şi este pentru prima oară în istoria postdecembristă când examenul de bacalaureat începe în timpul anului şcolar.

Proba s-a desfăşurat pe parcursul a 3 zile, perioadă în care au fost evaluaţi 6367 de elevi.

De anul acesta, rezultatul obţinut de fiecare candidat la proba de evaluare a competenţelor lingvistice de comunicare orală în limba română, respectiv în limba maternă, nu se exprimă prin note sau prin calificativ admis/respins, ci prin stabilirea nivelului de competenţă corespunzător grilei aprobate la nivel naţional.

Mara Rusu