AUDIO | Prima modalitate de educaţie non-formală bazată pe muzica rap

Divertisment

Mihai Preda aka Psihotrop, MC şi elev de clasa a XII-a, introduce prima modalitate de educaţie non-formală bazată pe muzica rap.

Tânărul nu este străin în domeniul muzicii hip-hop, încă din clasa a VIII-a a urcat pe scenă, susţinând un rap battle, care l-a convins că poate continua în acest domeniu. Psihotrop a urcat pe scena Untold, alături de Subcarpaţi şi a mai cântat cu Macanache, AFO și Oliniutza.

De când faci muzică?

Oficial de 4 ani, dar primul wa-wa de bebeluș  era tot un fel de beatbox. Așa am auzit.

Cum ai început acest proiect?

Din panică. Începea a clasa a douăsprezecea și chiar nu știam cum să fac să-mi bag atâta amar de materie-n cap. Apoi mi-am dat seama că pot, dacă e vorba despre ce-mi place, adică despre rap.”

Când vei lansa următoarele piese?

În câteva săptămâni, dar nu foarte multe. Promit.

Ai în vizor și alte materii pentru bacalaureat?

Deocamdată nu. Poate la anul, dacă rămân repetent.

Ce spun colegii și profesorii despre ceea ce faci?

Profii sunt panicați că le iau pâinea de la gură. Iar colegii m-au îmbrățișat. Iar cel mai șmecher dintre ei mi-a zis: Fratele meu, tu ești băiat.

Acesta poate fi găsit și urmărit pe Youtube sub numele de Mihai Preda.

Reka Vass, Mădălina Pîrlog/Sursa fotogafiilor: pagina oficială Psihotrop