AUDIO | O studentă la Medicină a creat aplicația care va scuti copiii cu strabism de mersul la spital

Din oraş Studenti

Maria Juncu, studentă în al VI-lea an la Universitatea de Medicină și Farmacie „Iuliu Hațieganu” din Cluj-Napoca, împreună cu Tobias Schlereth, absolvent al Facultății de Automatizări și Calculatoare din Germania, au creat o aplicație al cărei scop este acela de a trata strabismul la copii acasă, fără a mai fi necesară deplasarea la medic pentru exerciții.

Strabismul este cunoscut ca o afecțiune a vederii prin care mușchii globilor oculari nu funcționează normal. Mai multe detalii aflați în materialul audio de mai jos.

– Miruna Aruxandei / Sursa fotografiilor: Arhiva personală