AUDIO | O studentă din Cluj a creat bomboanele ce pot preveni apariția unor afecțiuni tumorale

Studenti

Ioana Oprea, studentă a Facultății de Știința și Tehnologia Alimentelor din Cluj-Napoca, a creat în laboratorul facultății drajeuri fără zahăr, care conțin pulbere facută din turmeric, afine și extras din ștevie.

Drajeurile pot să prevină unele afecțiuni tumorale datorită ingredientelor pe care le conțin și protejează organismul uman împotriva unor afecțiuni, printre care și cele tumorale ori cardiovasculare. Drajeurile sunt benefice și copiilor sau persoanelor care suferă de diabet. Ioana Oprea vorbește despre ideea creării drajeurilor:

Mai multe informații aflați în materialul audio de mai jos.

– Mădălina-Maria Stînea / Sursa fotografiei: actualdecluj.ro