Vizita istorică a Cancelarului German Angela Merkel la Babeș-Bolyai

Eveniment Internaţional

Angela Merkel, Cancelarul Republicii Federale Germania, va primi marți, 12 octombrie 2010, titlul de Doctor Honoris Causa la Universitatea Babeș-Bolyai. Titlul îi revine în urma contribuţiei istorice la unificarea europeană şi a rolului de importanţă mondială jucat în înnoirea cooperărilor internaţionale.

Decizia de a acorda această distincție a fost luată în data de 29 mai 2009, în urma Reuniunii Senatului Universității Babeș-Bolyai.

Cu ocazia acestei vizite va avea loc inaugurarea Institutului de Studii Germane din cadrul UBB, urmată de o întâlnire cu studenții și cu profesori de la linia germană.

Angela Merkel este prima femeie-cancelar din istoria Republicii Federale Germană. În perioada 2006-2009, ea a fost considerată de către revista Forbes cea mai puternică femeie din lume. De asemenea, încă din anul 2000, Angela Merkel deține funcția de președinte al Uniunii Creștin-Democrate.

Oana Mosil

Foto: www.wikipedia.com