Ana Porgras este campionă mondială la bârnă

Internaţional Sport

Românca Ana Porgras a câştigat medalia de aur la bârnă, la Campionatele Mondiale de gimnastică artistică de la Rotterdam, anunţă Agerpres. Gimnasta, în vârsta de 16 ani, a fost notată în finală cu 15,366 puncte.

Ana Porgras a fost urmată de reprezentanta SUA,  Rebecca Bross şi chinezoaica Linlin Deng, ex-campioana mondială de la bârnă, ambele notate cu 15,233.

Aceasta este prima medalie de aur pentru România la Mondialele de la Rotterdam, în ultima zi de competiţie.

Ultima campioană mondială a României a fost Andreea Răducan, care a cucerit la Gent în 2001 aurul la bârnă şi sol.

Tot astăzi, gimnasta Diana Chelaru a adus României a doua medalie la Mondialele de gimnastică de la Rotterdam. Diana Chelaru a fost notată la sol cu 14,766 la egalitate cu rusoaica Aliya Mustafina, în timp ce aurul a fost câştigat de autralianca Lauren Mitchell care a obţinut 14.833 puncte.