Ambasadorul austriac Martin Eichtinger va primi titlul de Doctor Honoris Causa al UBB

Din oraş Eveniment

Coordonatorul Secției de Politici Culturale din cadrul Ministerului Federal pentru Relaii Europene și Internaționale al Republicii Austria, Ambasadorul Martin Eichtinger, va primi miecuri titlul de Doctor Honoris Causa din partea Universităţii “Babeş-Bolyai”.

Propunerea pentru acordarea titlului de Doctor Honoris Causa ambasadorului austriac a venit din partea Facultății de Istorie și Filosofie din cadrul Universității Babeș-Bolyai iar iniţiatorii acestui demers spun că acordarea acestui titlu “înseamnă recunoașterea contribuției excepţionale la promovarea dialogului dintre culturi în politica internațională și a susținerii acestui demers în relațiile academice dintre Austria și România”.

Ceremonia de decernare a titlului Doctor Honoris Causa va fi organizată mâine în Aula Magna a Universităţii Babeş-Bolyai cu începere de la ora 11.00.

Oana Alexa