Ambasadorul Africii de Sud la Cluj

Internaţional

Ambasadorul Africii de Sud Ambasadorul Africii de Sud din România, Pieter Swanepoel, a susținut o conferință cu tema: ’’Fifteen years of Democracy in South Africa and its impact on our Foreign Policy”, la sediul Clădirii Centrale a UBB.

La conferință au luat parte studenți și masteranzi ai Facultății de Relații Internaționale și Studii Europene. În cadrul acestei dezbateri s-a subliniat importanța relațiilor economice dintre Africa de Sud și România.

Ambasadorul a mai precizat că democrația este modalitatea prin care s-au realizat legăturile comerciale și sociale între state. S-a mai amintit și de faptul că România este deocamdată doar importator în relația cu Africa de Sud.  Cu toate acestea se dorește ca pe viitor să se dezvolte o mai bună colaborare la nivel comercial și educațional.

De asemenea, Pieter Swanepoel consideră importantă colaborarea Africii de Sud cu Uniunea Europeană din punct de vedere cultural.

Denisa Popa

Foto: Alina Mihuț