A început a doua ediție a „Stage”

Cea de-a doua ediție a Festivalului de teatru pentru tineri „Stage” a început, astăzi, la Cluj-Napoca. Evenimentul se va desfășura până duminică la Sala Radio și reunește 11 trupe de teatru din 17 licee clujene.

Festivalul-concurs „Stage” se adresează adolescenților cu vârste cuprinse între 14 și 19 ani, iar scopul evenimentului este de a-i încuraja pe tineri să participe la activități extrașcolare și utilizarea teatrului ca alternativă la calculator și televizor în timpul liber. Un obiectiv important al ediției de anul acesta a Festivalului este continuarea campaniei de strângere de fonduri pentru modernizarea și dotarea completă a bucătăriei centrale a Spitalului de Copii Cluj, de aceea accesul la spectacole se va face contra unei donații de 3 lei.

Competiția este structurată pe două secțiuni: concurs și workshopuri cu actorii Elena Ivanca și Victor Drăgan.

Premiile pentru cea mai bună piesă de teatru, cea mai bună regie, cel mai bun scenariu, cea mai bună scenografie, cea mai bună interpretare masculină și feminină, costume și pentru popularitate vor fi decernate duminică, 6 noiembrie, începând cu ora 19.

Programul Festivalului:

Vineri, 4 noiembrie

12.00 – 14.00  Lecturi teatrale cu Elena Ivanca

15.15 Colegiul Național  Pedagogic „Gheorghe Lazăr” – Trupa „Peda”

16.15 Colegiul Tehnic „Ana Aslan” -Trupa „Ars Ludi”

17.30 Școala Internațională Cluj- Trupa „Mantra”

Sâmbătă, 5 noiembrie

12.00 – 14.00 Lecturi teatrale cu Elena Ivanca grupa 1

12.00- 14.00 Lecturi teatrale cu Victor Drăgan grupa 2

15.30 Colegiul National „George Coșbuc”- Trupa „Față-n față”

16.15 Liceele „Tiberiu Popoviciu”, „Lucian Blaga”, „Onisifor Ghibu”, „Nicolae Bălcescu”- Tupa „Audiență Generală”

17.15 Colegiul Tehnic  „Anghel Saligny”- Trupa „Cobalt Blue”

18.15  Liceul Teoretic „Avram Iancu” -Trupa „The Fancy High School”

Duminică, 6 noiembrie

11.00-13.00 Lecturi teatrale cu Elena Ivanca grupa 1

11.00- 13.00 Lecturi teatrale cu Victor Drăgan grupa 2

14.30 Arca lui Noe –Trupa „Arca lui Noe”

15.30 Colegiul National „Emil Racoviță”- Trupa „Alb pe Negru”

16.30 Casa de Cultură Dej- Trupa „Luceafărul”

17.30 Colegiul Național „Andrei Mureșanu” Dej – Trupa „Intermezzo”

19.00 Premierea

______________

Ana Giol

 

 

Distribuie articolul!